ویژه برنامه مجازی حماسه‌سرایان» استان آذربایجان شرقی برگزار شد؛

هل من معین که گفت پدر، بال و پر زدی/ گویی به بانگ بی‌کسی‌اش می‌دهی جواب

ویژه برنامه مجازی حماسه‌سرایان» استان آذربایجان شرقی

پنجمین ویژه برنامه محافل ادبی و قرآنی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با عنوان حماسه سرایان» با حضور شاعران آیینی شش استان به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، ویژه برنامه محافل ادبی و قرآنی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با عنوان حماسه سرایان» با محوریت نوحه سرایی نواحی مختلف کشور، در ادامه برنامه‌های فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ماه محرم، عصر روز سه شنبه ۲۶ مردادماه مصادف با شب نهم ماه محرم به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و با مشارکت شاعران و مدیحه سرایان آیینی استان های آذربایجان غربی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان و ایلام به صورت مجازی برگزار شد.

 

شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این برنامه با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ عاشورایی با حرکت های فرهنگی و هنری گفت: هنر به ویژه شعر، مدیحه سرایی و تعزیه خوانی در تاریخ آذربایجان از قدمتی بسیار برخوردار بوده و نقش و ظرفیتی بی‌بدیل در ماندگاری حماسه کربلا ایفا کرده است.

خدایی با اشاره به تاریخچه آیین های عاشورایی در آذربایجان عنوان کرد: از دوره صفویه در آذربایجان و برخی مناطق شیعه نشین همچون عراق که ترکهای شیعی مذهب در آنها ساکن بودند مرثیه سرایی و تعزیه خوانی به زبان ترکی، به مراثی و مصایب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام منحصر شد و توجه شاعران و نوحه سرایان شیعه، بیش از هر چیزی، به حادثه خونین و جانگداز از کربلا و شهادت مظلومانه سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام و یارانش معطوف گشت. از آن پس، توجه به مرثیه سرایی در تاریخ ادبیات آذربایجان به مراتب بیش از دیگر انواع شعر بوده است.

 

 

در بخش دیگری از این برنامه مهدی یری از پیشکسوتان برگزاری آیین های مرثیه خوانی و تعزیه خوانی برای امام حسین (ع) و یاران وفادار ایشان، ضمن بررسی ابعاد و اهداف نهضت قیام کربلا به سخنرانی در مورد درس ها، عبرت ها و پیام های اجتماعی، ی و عرفانی نهضت سیدالشهداء و عوامل استمرار این پیام ها تا به این برهه از زمان پرداخت.

 

 

در ادامه لیلا حسین نیا شاعر اهل بیت(ع) از استان آذربایجان شرقی شعری را به دل پر غصه حضرت رباب بانوی با وفای کربلا تقدیم کرد:

 

بگذار هر دقیقه شوم بیشتر خراب

آه از زمانه‌ای که سراب است هرچه آب

مادر فدای کاکل آشفته‌ات شود

از چشم خود مریز عزیزم چنین گل

گویی به جای شیر دویده‌ست آتشی

در سینه تپیده و بی طاقت رباب

شاید زمان عاشقی تو رسیده است

که این گونه دور مانده ز چشمت هوای خواب

هل من معین که گفت پدر، بال و پر زدی

گویی به بانگ بی‌کسی‌اش می‌دهی جواب

سرباز کوچک پدری، رزم‌جامه کن

قنداقه را بپوش و ببر از زمانه تاب

باید نشان دهی که نسب از که برده‌ای

باشد، بخوان به گریه رجزهای بوتراب

برخیز روی دست پدر تا نشان دهی

ما کیستیم و عشق که را کرده انتخاب

 

گفتنی است ویژه برنامه ملی حماسه سرایان در ادامه برنامه های محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دهه اول ماه محرم با محوریت همایش نوحه سرایی نواحی مختلف کشور و با دعوت از نوحه سرایان و شاعران بومی این حوزه در کشور صورت مجازی با هدف اهمیت نوحه سرایی، پیوند نوحه با دفاع مقدس، دفاع از حرم، و ‌مقابله با ظلم و با همراهی دبیران شورای ادبی و شورای قرآنی استان‌های نهاد برگزار می شود و میزبان عاشقان اهل بیت(ع) بود.

ویژه برنامه‌های بزرگداشت دهه کرامت در قم برگزار می‌شود

ویژه برنامه مشاعره «روح الله» در لرستان برگزار شد

با مشارکت محفل ادبی «آوای جغتای» ویژه برنامه های شاهنامه خوانی و رباعی خوانی برگزار شد

ویژه برنامه «یاران روزگار حماسه» برگزار شد

ویژه برنامه های خیام شناسی در کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

الله بخش آذر پیوند در ویژه برنامه «از تبار قلم» کهگیلویه و بویراحمد مورد تقدیر قرار گرفت

پایتخت کتاب ایران میزبان ویژه برنامه «از تبار قلم» شد

های ,آذربایجان ,عمومی ,کتابخانه ,برنامه ,  ,کتابخانه های ,های عمومی ,آذربایجان شرقی ,ویژه برنامه ,عمومی کشور ,عنوان حماسه سرایان» ,صورت مجازی برگزار ,نوحه سرایی نواحی ,سرایی نواحی مختلف

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فیلم - کلیپ - سریال
هنر وهواشناسی tubatrayaneh vvarzesh3 احمد یوسفی rangemahtab Melinda's notes سیمین رخ دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. sectionaldoor3 جدیدترین اخبار از دنیای فوتبال Vivian's info